
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 160 mV |
| Min Input Voltage | 1.6 V |
| Output Current | 200 mA |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 25 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Min Current Limit | 200 mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25747
Ext.Price$0.25747
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25747 | $0.25747 |
| 10 | $0.20544 | $2.05440 |
| 50 | $0.17957 | $8.97850 |
| 100 | $0.15695 | $15.69500 |
| 500 | $0.14434 | $72.17000 |
| 1000 | $0.12756 | $127.56000 |
| 3000 | $0.12689 | $380.67000 |
| 5000 | $0.12622 | $631.10000 |
